جوملا چیست؟

جوملا

جوملا چیست؟

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای تحت وب است که مدیریت و انتشار آسان مطالب را امکان پذیر می سازد، امکانات گسترده ای دارد و با ابزارهای خود امکان گسترش آسان نرم افزار را فراهم میکند. با جوملا می توانید وب سایت ها و سامانه های تحت وب قدرتمند و ارزشمندی را ایجاد کنید.

جوملا را می توان یکی از مطرح ترین سی ام اس و سایت ساز های ایران معرفی نمود که وب سایت های زیادی با آن راه اندازی و استفاده می شوند.

سیستم مدیریت محتوای جوملا

تکنولوژی های پایه ای جوملا

علاوه بر اینکه یک سیستم مدیریت محتوا است یک فریم ورک PHP نیز می باشد، همچنین به دلیل سازگاری با انواع پایگاه های داده مانند SQL server ،My SQL و Oracle یک پلت فرم نیز محسوب می شود. اما تکنولوژی های اصلی بکار رفته در آن شامل PHP و MySQL می باشد.

کاربردهای جوملا

به دلیل قابلیت انعطاف و گسترش فوق العاده خود قادربه ایجاد تمامی سامانه های تحت وب میباشد، در زیر به برخی از کاربرد های آن اشاره میکنیم :
۱-سایتهای خبری
۲-سایت های فروشگاهی
۳-دانلودسنتر
۴-مراکز آزمون گیری
۵-سامانه های پشتیبانی
۶-دایرکتوری ها
۷-وبسایتهای نگهداری مستندات
۸-جوامع مجازی
۹-و …

مزیت های جوملا

مزیت آن نسبت به سایر سیستمهای مدیریت محتوا قابلیت گسترش آسان، امکانات فراوان، تیم های پشتیبانی فعال و گسترده آن است. از سوی دیگر مزیت آن نسبت به سایر فریم ورک های PHP ساختار شناور آن است که به گسترش دهنده امکان میدهد به صورت کامل یا جزئی از مدل نرم افزاری MVC استفاده کند.

از دیگر مزیت های این فریم ورک، کتابخانه های گسترده آن و ارتباط صحیح و منطقی بین کتابخانه های آن است. این نرم افزار به دلیل قابلیت استفاده بصورت فریم ورک جهت گسترش آن و ساخت افزونه ها و نیز از دیگر سوامکان استفاده کاربران نهایی از این افزونه ها جامعیت زیادی از سامانه های وب در اختیار گرفته است.

افزونه های جوملا

امکانات آن بسیار گسترده است و برخورداری از یک بستر مناسب برای توسعه موجب شده هزاران افزونه برای آن ساخته شود. در ذیل به دسته بندی های کلی از افزونه های آن می پردازیم :
۱-مدیریت و زیبایی جوملا
۲-مدیریت کاربران
۳-مدیریت نظرات
۴-دسترسی و امنیت
۵-سئو و بهینه سازی
۶-گالری تصاویر
۷-اسلایدر
۸-پشتیبان گیری
۹-تب سازها
۱۰-نظرسنجی
۱۱-فرم سازها
۱۲-فروشگاهی
۱۳-مدیریت دانلود و فایل
۱۴-انجمن سازها
۱۵-آمار و آنالیز
۱۶-و ….

سیستم مدیریت محتوای جوملا

۰ ۰ votes
رأی دهی به مقاله

اشتراک گذاری در :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
profile avatar
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x